Bir Site Sahibi Nasıl Para Kazanır

    Küçükken interneti hep ödevlerimi araştırmak için ve birazda oyun için kullanırdım. Ve araştırma yapıp bir siteye ulaştığımda aklıma hep şu sorular gelirdi.

  • Bu sitelerde paylaşım yapan adamların işi, gücü, derdi yok mu da internette bilgi paylaşmaya zaman ayırabiliyor?
  • Siteden Nasıl Para Kazanılır Yada bu insanlar paylaşım yaptıkça, site kurdukça para mı kazanıyor, yoksa sevdiği için mi yapıyor?
  •  

   Diye hep düşünmüştüm zamanında. Merak üzerine bir site sahibi nasıl para kazanır konusunu araştırdıktan sonra şu bilgilere ulaştım. Sitekuran, paylaşım yapan insanlardan bazıları  site işinden para kazandığı için, bazıları hobi olarak gördüğü için, bazıları da gerçekten paylaşmak güzeldir sloganını benimsediği için bu tür işler yapmaktadırlar.

  Bunları öğrendiğimde aklıma en çok tahmin edebileceğiniz gibi bir site sahibi nasıl para kazanır sorunu aklımda oluştu. Bunun üzerine araştırmalarımda edindiğim bilgileri aşağıda sizlerle paylaşacağım.

1-     Reklamlardan Para Kazanma: Tahmin edebileceğiniz gibi bir site sahibi reklamlar aracılığıyla para kazanabilmektedir. Reklamlara tıklayacak kullanıcıları siteye çekmek için bol bol insanların ihtiyacı olan bilgileri sitelerinde paylaşarak sitelerine ziyaretçi çekerler. Ve bu şekilde reklamlara tıklayan kullanıcılardan para kazanırlar. Tabi bir sitenin reklam alabilmesi için iyi bir ziyaretçi kitlesi bulunması lazım. Eğer yüksek ziyaretçi kitlesi yoksa reklam ortaklığı sitelerine kayıt olarak da sitelerine reklam ekleyebilirler.

2-      Kendi Ürününün Satışından Para Kazanma:  Kendi ürettiği veya tedarik ettiği ürünler ile ilgili bir site açarak, bu sitede o ürünün ilgilendirdiği alanlar ile ilgili yazı yazarak kendi hizmetini satabilir. Örneğin; bir tatil turu servisi bütün tatil beldeleri hakkında bilgiler , gezilmesi gereken yerler, yapılması gereken gibi bilgileri  içeren yazılar yazarak tatil konusunda potansiyel ziyaretçiye ulaşabilir. Ve kendi hizmetini satabilir.

3-     Dosya İndirme Sitelerinden Para Kazanma: Kesinlikle rastlamışsınızdır sitelerdeki program indirme yazılarına. Bu yazılarda sizin ihtiyacınız olan programları indirme başına para ödeyen dosya indirme sitelerine yüklerler. Ve ziyaretçiler ihtiyacı olan programı bu sitelerden indirdiğinde dosyayı yükleyen kişi para kazanır.

4-     Affiliate Marketing ile Websiteden Para Kazanma: Site sahipleri tarafından en çok rağbet gören kazanç yollarından biriside affiliate marketingdir. Affiliate marketing dilimize online satış ortağı olarak çevrilmektedir. Affiliate marketingi kısaca tanımlamak gerekirse ‘’ Başkalarının ürünlerini satarak komisyon hak etmek ’’ diyebiliriz. Malum herkesin ürettiği bir ürün veya verdiğin bir hizmet yok. Bu nedenle site sahipleri için affiliate marketing oldukça mantıklı bir hal alıyor. Ayrıca ürün sahipleri içinde affiliate marketing oldukça mantıklı. Çünkü tanıtım ve reklam işini online satış ortağı yaptığı için reklam masraflarından kurtuluyor. Affiliate marketing işini ülkemizde en iyi öğreten eğitim Goomass’dır. Eğer aklınıza bir sistem ise incelemenizi tavsiye ederim.

5-     Tanıtım Yazısı ve Link Satışı İle Para Kazanma: Bu bölüm biraz teknik bir konuya girdiği için pek anlamayabilirsiniz. Ama gine de link satışının kısaca açıklamak gerekirse; parayı veren sitenin parayı alan siteden link alması demek, parayı alan sitenin parayı veren sitenin yararlı olduğunu tavsiye etmesi demektir. Bu da parayı veren  sitenin Google aramalarında daha yukarı çıkması ve dolaylı olarak da daha çok para kazanması demektir. Fakat bir site fazla link satması  zararlıdır. Yani çok link satmak siteye zarar verebilir. Fakat genel olarak link alınan siteler Google gözünde kaliteli olanlardır. Her siteden link almıyorlar.

Yukarıda bir site sahibinin nasıl para kazanabileceği konularına açıklık getirdim. Umarım size faydalı olur.

Bir önceki yazımız olan İmkb Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.