Borsa Nedir

               Ek gelir veya iş olarak görülen ve hisselere fiyat biçilen işlemlerin tamamına borsa denilmektedir. Borsanın sağlamış olduğu veri tabanları sayesinde oynanmaktadır. Ülkemizde borsayı sağlayan tek yer İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI birimleri sağlamaktadır. Yüzden fazla şirket hisselerini buralarda değerlendirip gelir elde etmektedir.

               Borsa yasamızda sermaye piyasası kapsamında hizmet veren ve buna sermaye piyasa parametreleri yasası kapsamında kurallara uygun şekilde hizmet vermektedir. Borsa alım işlemleri ise bankalar ve belli başlı kuruluşlar yardımı ile sağlanmaktadır. Borsa piyasasında eskiden Borsa Nedirgünümüze kadar gelen süre zarfında bürolar aracılığı ile hizmet verilmekteydi. Bu bürolar hale günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Borsa büroları aracılığı ile oyun oynamak mümkündür. Fakat bu büroları seçerken kaliteli ve güvenli oluşlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Nedeni isem günümüzde yaygın olarak dolandırıcılık vakalarının yaşanması nedeniyle varoluş süreci boyunca insanın insanları kandırma gereksinimi hissederek gelir elde etme amacında olmalarıdır. Bir diğeri ise bankaların sağlamış olduğu borsa tahvilleridir. Bunları yine İMKB aracılığı ile sağlayan bankalar müşterilerine kolaylıklar sağlamaktadır. İnternet üzerinden de müşterilerine borsa oynatmak isteyen bankalar bu anlamda internete de yatırım yapmaktadırlar. Yatırımı internet üzerinden yaparak insanalar daha kolay ve her yerden ulaşma amacı gütmektedir. Dalgalanmalar, paramaliteler ve paranın değerleri bu menkul kıymetler sermayesinde yer almaktadır. Şirketlerin sermeye kuruluşlarına döküm olarak giriş yapması sonucunda hisse alım satımı borsa ile sağlanmaktadır. Hissenin değer kazanmasında bu en önemli öncelik olmaktadır. Bankalar bu anlamda müşterilerine hizmetlerini sürdürmektedir. İnternet üzerinden de müşterilerine borsa oynatmak isteyen bankalar bu anlamda internete de yatırım yapmaktadırlar. Yatırımı internet üzerinden yaparak insanalar daha kolay ve her yerden ulaşma amacı gütmektedir. Borsa oynamak için bankalar ayrıca cep telefonu ile fonları takip ettirmekte vermiş olduğu müşteri numarası ve şifre ile cep telefonundan müşterilerinin borsayı her an oynamasına olanak sağlamaktadır. Bu amaç uğruna birçok banka borsadan büyük miktarlar kazanmaktadır. . Dalgalanmalar, paramaliteler ve paranın değerleri bu menkul kıymetler sermayesinde yer almaktadır. Şirketlerin sermeye kuruluşlarına döküm olarak giriş yapması sonucunda hisse alım satımı borsa ile sağlanmaktadır. Hissenin değer kazanmasında bu en önemli öncelik olmaktadır. Borsa yasamızda sermaye piyasası yasası kapsamında kurallara uygun şekilde hizmet vermektedir. Borsa alım işlemleri ise bankalar ve belli başlı kuruluşlar yardımı ile sağlanmaktadır. Borsa piyasasında eskiden günümüze kadar gelen süre zarfında bürolar aracılığı ile hizmet verilmekteydi. Bu bürolar hale günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir

               Borsa oynanan yerler doğru ve kaliteli yerlerin seçilmesi gerekmektedir. Şirketlerin hisse senetlerine bağlı olarak ödenen miktarlar kar veya zarar ile kapatılmaktadır. Bunu en detaylı şekilde öğrenmek ve piyasayı takip etmek için bir takım birimleri bilmek gerekmekle birlikte kar etmek isteyenlerin bunları dikkat etmesi gerekli görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Forex Nasıl Oynanır, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.