Hisse Senedi Nedir?

   Hisse senedi nedir? Hisse senedi sahibi almayı mı düşünüyorsunuz? Yeni yatırım planlarınız mı var? Yatırım yapmadan önce araştırma yapmamız gerektiğini hepimiz biliriz. En başta hisse senedi nedir? Tanımını bilmeliyiz.


Hisse senedi; Hisse senedi; Hisse senetleri; anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kamu kuruluşları tarafından çıkarılan, sermayenin belirli bir bölümünü temsil eden, sahibine ortaklık haklarından yararlanma imkânı veren menkul kıymetlerdir. Sermaye piyasası dâhilinde sabit getirili menkul kıymetlere kıyasla daha riskli fakat getiri ihtimali yüksek yatırım yapmayı tercih edebilecek tüm yatırımcılar kullanabilmektedir.


Yatırım fonlarına göre getirisi daha değişkendir. Yüksek riski seven yatırımcılara uygun bir üründür.

Ayrıca hisse senedi sahiplerinin bazı hakları vardır. Bunlar; Rüçhan hakkı (bedelli sermaye artırımına katılım hakkı),  Kârdan (temettüden) pay alma hakkı, Oy kullanma hakkı, Yönetime katılma hakkı) Tasfiyeden hissesi oranında pay alma hakkı, Bilgi edinme hakkıdır. İMKB Hisse Senetleri Piyasası pazarlarında alım satım işlemleri, yalnızca bu faaliyet konusunda Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) yetki belgesi, İMKB’den Borsa Üyelik Belgesi almış olan İMKB üyesi aracı kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Yatırımcılar, İMKB’de bizzat alım-satım yapamazlar. İşlem yapacağınız aracı kuruluşların İMKB üyesi olmalarına dikkat ediniz ve ilgili faaliyet alanında yetki belgesine sahip olup olmadıklarını kontrol ediniz. Hisse senedi nedir bunun cevabını verdik. Hisse senedi sahiplerinin haklarına da değindik. Hisse senetleri nedir sorusuna cevap vermek için çeşitlerini de bilmelisiniz. Bunlar; İmtiyazlı Senet; imtiyazlı senetler, adi hisse senedi ile tahvil karışımı bir özellik taşıyan bir hisse senedi türüdür. Hisse senedidir, çünkü adi hisse senetlerinin taşıdığı ortaklık hakkı (ör. Oy hakkı) yanında adi hisse senetlerden farklı ve öncelikli olarak temettü hakkı vardır. Diğeri Adi Senet; Adi senet türü İMKB'de karşımıza çıkan ve genelde bilinen senet türüdür. Yalın bir tür olmasına rağmen kanunlarımızın verdiği bazı olanaklar sayesinde bu tür senetlerimiz kendi içinde değişik özelliklere sahip gruplara bölünebiliyorlar.

  Eğer hisse senedi almaya hisse senedi nedir bunu iyi bilmelisiniz. Aslında olayın özüne inip hisse nedir bunu bilmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Borsada İndikatör Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.