İğneli Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

En eski ve en etkili epilasyon yöntemleri arasında uygulanan bu yöntem çok uzun yıllardır uygulanmaya devama etmektedir. Geçmişinin çok önceye dayandığı iğneli epilasyon uygulayan kişilerin en çok kullanmış olduğu yöntemler arasında en etkili ve hızlı sonuç alınan epilasyon yöntemidir. Daha çok sarı ince beyaz kılların epilasyon yönteminde kullanılan epilasyon yöntemidir.

Peki, bu iğneli epilasyon nedir? İğneli epilasyon nasıl yapılır?

İğneli epilasyon, uzmanlık gerektirmektedir. Mutlaka steril hijyen açısından güvenilir yerler tercih edilmelidir. Kullanılan iğneler tek
kullanımlık ve kişiye özel olmalıdır. Ambalajından yeni açılarak kullanılması gerekmektedir.

İğneli epilasyon nedir? Diye sorduğumuz da karşımıza çıkan ilk sorulardan biridir. İğneli epilasyon nedir sorusuna cevap vermek gerekirse iğneli epilasyon: ince ve yumuşak bir iğne ile kıl köküne yavaş ve hassas bir şekilde girilir çok az ve zayıf bir elektrik akımı verilir. Kıl köküne uygulanan bu elektrik akımı sayesinde kıl kökü tahrip edilir böylelikle kıl kökü aşınır ve istenmeyen tüylerden kurtulmuş olursunuz. Ancak seans sayısı sizin tüylerinizin çıkışına ve kalınlığına bağlı olmak üzere değişkenlik gösterir. Birkaç seans alabilecek bu yöntem ancak en etkili yöntemler arasında yeri almaktadır.

İğneli epilasyon nasıl yapılır diye sorduğunuzda ise epilasyon yapılacak bölge öncelikle steril hale getirilmelidir. Bunu için iğneli epilasyon yapılacak alan bol su ile iyice yıkanmalıdır bu bölgeye daha önceden krem makyaj malzemesi parfüm gibi metaryaller kullanılmamalıdır. Bol su ile yıkanılan bölge daha sonra alkol ile hafifçe tampon yapılarak zemin tam anlamıyla steril hale getirilmiş olması gerekir. Ancak steril olan alanlarda daha sonra herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. İğneli epilasyon deri altına yumuşak bir şekilde girilir ve kıl köküne çok düşük bir elektrik frekansı uygulanır. Uygulanan alanda acı hissi duyulmaz ancak verilen alanda hafif bir ısı hissi oluşur. İğneli epilasyonu uygulayan uzman iğneyi paralel tutularak kıl köküne bu şekilde sokulmalıdır. İğne çıkartmadan önce akım kesilir böylece tahribat oluşmuşsa kıl kolayca çıkar ancak tahribat oluşmamışsa kıl kökü yerinde kalır. İğneli epilasyon süresi uygulatmış olduğunuz alana göre değişiklik gösterir ancak zaman alan bir işlem olduğunu belirtmekte yarar var. Çok dikkat ve titizlik gerektiren iğneli epilasyon cilt tipine göre farklı reaksiyonlar vermenin yanında uygulayan kişinin dikkatli ve titiz çalışmasına bağlıdır. Dikkatlice ve steril bir ortamda uygulanan iğneli epilasyonda ancak hafif kızarıklıklar oluşur buda deri altına verilen ısıdan dolay kaynaklanır ve normal bir reaksiyondur. Anacak bunun yanında dikkatlice ve titiz bir şekilde uygulanmayan iğneli epilasyon şişme iritasyon kalıcı kızarıklıklar morluklar oluşmasına neden olur. İğneli epilasyon da hemen sonuç alınır mı diye sorduğunuzda uygulama sonrası yüzde yüz sonuç alınmaz birkaç seans uygulanması gerekmekte bunun için hemen ilk seans da kurtulma vaat eden kişilere inanmayın.

Kılların kendilerine göre çıkış dönemleri bulunmakta sırasıyla anagen, katagen, telogen dönemleri diye adlandırılan bu yöntemler epilasyon yapımı sırasında oldukça önemlidir. Dönem sırasına göre incelersek ilk başta anagen dönemi inceleyelim. Anagen dönem iğneli epilasyon da en verim alınan dönemdir. Kılların ilk çıkış zamanları olduğu için kıl kökleri çok gelişmemiş olacağı için acı hissi yaşayamayacağınız ve seans sayısını düşüren bir dönem olduğu için bu dönemleri tercih edin.   maksimum etki etki alınacaktır.   İğneli epilasyonun uygulanmayacağı dönemlerde bulunmakta bunlar regli uykusuz karın açlığı yorgunluk grip üşütme rahatsızlık gibi durumlarda acıya karşı duyarlılık maksimum oranda olduğu için tercih etmemenizde yarar olacaktır. Aynı zamanda solaryum ve güneşlenme sonrasında da iğneli epilasyon yöntemini uygulamamanızda yara olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.