İmkb Nedir ?

İMKB nedir? İstanbul menkul kıymetler borsasının baş harflerinden oluşan, adından anlaşılacağı gibi bir borsa şirketidir. İMKB nedir? Menkul değerlerin alım satımını yapan bir piyasadır. Hisse senetleri alım satımı, hazine bonolarının alınıp satıldığı, gelir ortaklığına dayalı sertifikaların ya da yabancı menkullerin alınıp satıldığı, uluslararası menkul kıymetlerin pazarlandığı bir piyasa olarak adlandırılır. İMKB nedir? Günlük hayatta çok sık duyduğumuz borsa işlemlerinin yapıldığı piyasadır. Burada amaç hisse alım satımında kar elde ederek gelir sağlanmasıdır.

İMKB ne demektir? Yapısı itibariyle özerk ve mesleki bir kamu kurumudur. İMKB’ye yetkili olduğu piyasa araçları ya da konularda kendiİmkb Nedir yasal düzenlemelerini yapabilen bir borsa şirketi de denilebilir. İMKB ne demek? Yatırımcının mali haklarını gözeterek piyasa bozucularını sistem dışına çıkarıp cezalandırıp yatırım ortamının minimum oranda manipüle edilmesine engel olmaktadır. İMKB yönetim kurulu tarafından yönetilen, sadece kamu görevlilerinin görev yaptığı bir kurum değildir. Yönetim kurulu oluşturulurken yatırım bankaları, ticari banka ve aracı kurumlardan da yönetici seçilmesiyle oluşturulur. Geliri ise borsa şirketlerinin kotasyon ücretleri, alım satım işlemlerinden belli bir oranda alınan borsa payı ve kendi yönetmeliklerinde belirtilen harç vb. kalemlerden elde edilir.  Bu gelirlerle yönetim kurulu ve diğer personel maaşları ile beraber şirketin güvenliği, temizliği ve diğer ihtiyaçları giderilir. İMKB özerk olduğu için devlet ya da herhangi bir siyasi iradenin etki etmesi de mümkün değildir. Olağanüstü haller (savaş, doğal afetler vb.) durumunda işleyiş askıya alınabilir.

İMKB, borsaya kotasyonunu yapmış şirketler ya da yatırımcılar için şeffaf ve net ortamın olmasını sağlayarak işlem hacmini en üst sıralara çıkarmaya çalışan bir yapıdadır. Bunu çeşitli mevzuatlar ve geçici yönetmeliklerle sağlayan, gerekli durumlarda yaptırımları uygulayan şeklinde yapar. İMKB, şirketlerin halka arzında ve diğer işlemlerle yatırımcıdan talep toplamasından, gelen talepleri değerlendirmek ve gün sonunda ilan etmekle asli görevlerini yapmış olmaktadır. Şirketlerin hisse satımı yaparak kendilerine mali kolaylıklar sağlamasına imkân veren bir piyasa platformudur. Bu tür işlemlerde yapılabilecek olumsuz manevraları bertaraf eden, manipülatörleri cezalandıran, yatırımcıyı koruyan bir kurumdur.

Bir önceki yazımız olan ENFLASYON NEDİR? DEFLASYON NEDİR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.