Lazer Epilasyon Çeşitleri, Yöntemleri Nelerdir?

İstenmeyen tüylerin en etkili ve kalıcı çözümlerinden biri olan lazer epilasyon çeşitleri oldukça yaygınlaşmış durum da. Bayanların en büyük sorunlarından biri olan istenmeyen tüylerin kalıcı çözümlerinden lazer epilasyon yöntemleri acısız ve kalıcı bir çözüm olduğu için en etkili yöntemdir. Bilinçli kişiler tarafın dan uygulandığı sürece oldukça iyi sonuçlar alınan lazer epilasyon yöntemleri kendisi arasın da birkaç tane çeşidi bulunmaktadır.

Lazer epilasyon çeşitleri üç tane bulunmaktadır. Diode lazer, alexandrite lazer, ndyag lazer olarak ayrılmaktadır. Ancak bu lazer sistemlerinden size uygulanacak olan lazer çeşidini doktorunuz belirleyecektir. Bu sizin kıl köklerinize yaşınıza cilt tipinize ve yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Lazer epilasyona doğru lazer tedavisi ile başlandığı zaman lazer epilasyondan alınacak başarı seviyesi bir o kadar artmaktadır. Lazer epilasyon çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:

Diode lazer: bu lazer çeşidi daha derine inebilen lazer epilasyon çeşididir. Sırt kol omuz yüz gibi kılların yerleşiminin daha derinde olduğu bölgelere uygulanarak daha iyi ve etkili çözümler elde edilir. 810 nanometre dalga boyuna sahiptir. Koyu cilt tiplerine uygulanır. Kalın tüylerde etki oranı çok fazladır. Ağrı duyulabilir bu lazer sisteminde. Lazer epilasyon çeşitleri iyice araştırılmalıdır.

Alexandrite lazer çeşidi ise derin yerleşimi olan giderilmesi zor olan kıl problemlerinin tedavisinde kullanılır. Genital bölge bacak koltuk altı gibi alanlarda kullanılır. Diğer lazer epilasyonlarda oluşabilecek kıl artışı bu lazer yönteminde olmamaktadır. Açık tenlilere uygulanabilen bir lazer yöntemidir. Açık cilt yapısındaki kişinin koyu renk oluşan kıl yapısına karşılık uygulanır. Ancak ne kadar açık tenli olunsa bile yüz bölgesi için uygulanmaz. Acı hissi oluşmaz. Dezavantajı ise ince tüyleri arttırabilme si bir ters tepki sonucu doğurduğu için tek dezavantajıdır.

Yağ lazer epilasyon sistemi ise daha çok teknik özellikleri olduğu için en derine etki edebilen tek lazer sistemidir. Bu yöntemle başarı alınamamış kıl köklerinin çok kalın ve yoğun olduğu alanlarda dahi başarı olanağı sağlanmıştır. Acılı bir lazer epilasyon yöntemidir ancak avının en az seviyeye indirme olanağı bulunmaktadır. Bunun için yağ lazer epilasyon yöntemi uygulanacak bölge soğutulur ve ten rengine göre uygulama yapılması gerekmektedir. Soğutulma yöntemiyle ile ağrı hissi en az seviyeye indirilir ve olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılabilme sorunu ortadan kalkar. Dalga boyu en uzun lazer çeşididir buda ciltte bir takım sorunlar oluşmasına kızarıklık lekelenme gibi sonuçlar olmaması için kesinlikle uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Özellikle zencilerin başvurduğu bir yöntem olan yağ lazer epilasyon çeşidi bunun yanında kılcal varis tedavisinde de kullanılan bir lazer çeşididir. Damarları yakarak oluşan kötü görüntüyü ortadan kaldırır. Ancak varis tedavisinde 5 mm geçmeyen kılcal damarlarda etkili olur sadece.

Lazer epilasyon yöntemleri doğru uygulandığı zaman etkili sonuçlar doğurmakta. Ancak uygulama yöntemlerini ve hangi çeşit lazer kullanılacağına karar verecek doktorun işin uzmanı olması gerekmektedir. Tam tersi işinde uzman olmayan bir kişinin uygulayacağı lazer epilasyon iyi değil tam tersi kötü sonuçlar doğurarak istenmeyen durumlara yol açabilir. Yanlış uygulanacak bir lazer çeşidiyle ile vücutta yanma lekelenme hatta kıl köklerinin daha derinleşmesine ve artmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bu alanda uzman bir doktorla görüşerek size uygulanacak en iyi ve etkili yöntem ile istenmeyen tüylerine kalıcı olarak veda etmiş olacaksınız.

Lazer epilasyon yöntemleri için öncelikle iyice araştırmalısınız bu alanda uzman kişilerden yardım almalısınız. Unutmayın lazer epilasyon bilinçsiz kişilerin elinde uygulandığı zaman tamamen hüsranla sonuçlanan ve tamiri mümkün veya zor tamir edilebilen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İğneli Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.