Lazer Epilasyon Zararları Ve Yan Etkileri

Geçmişten günümüze kadıların en büyük sorulardan biridir istenmeyen tüyler. Bu durum o kadar can sıkıcı bir hal almıştır ki her ay ağda cımbız yolma epilatör gibi işlemler uygulanmıştır. Ancak uygulanan bu yöntemlerin hepsi sadece geçici çözümler olmuştur hiçbir zaman kalıcı bir yöntem olmamıştır. Aynı zamanda çok acılı bir işlem olan bu yöntemler çok fazla can yakıcı vücut da morarma hattı bazı yöntemler sivilceleşmeye neden olmaktadır. Lazer epilasyonun zararları da bulunmaktadır.

İstenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulmak için birçok teknolojik yöntem girişimlerinde bulunulmuştur. Ancak yapılan çalışmalar sonuç verdi ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için kalıcı bir çözüm bulunmuştur. Lazer epilasyon yöntemini geliştiren uzmanlar bu yöntemle kalıcı çözüm bulmuşlardır. Vücut ve kıl kök durumuna göre birkaç seans uygulandıktan sonra istenmeyen tüylerden kurtulmuş olursunuz.

               Ancak istenmeyen tüylerden kurtulmak için üretilen bu çözüm ne kadar doğru güvenilir mi? Lazer epilasyon zararları nelerdir diye araştırdığımızda karşımız çıkanları sizlerle paylaşmak isterim.

               Tıp dünyasının da hala araştırmaya devam ettiği lazer epilasyonun zararları hakkında bir yan etkisi bulunamamıştır. Ancak birkaç tane lazer epilasyon zararları ile bu  yöntem bulunmaktadır bu yöntemler arasın da bazılarının lazer ışınları daha derinlere uygulandığı için ciltte yanma, lekelenme meydana gelebilmekte. Ancak bu durumların bazıları geçici olabilirken bazıları kalıcı olabiliyor. Ancak bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için bazı önlemler alınabiliyor bunları sıralamak gerekirse. Öncelikle lazer epilasyon yapılan makinanın 755 nanometrelik dalga boyu olanları tercih etmelisiniz bunun yanında alexandrite lazer tipi makinaları kullanan merkezleri tercih etmelisiniz. Bu makine tahribatı ve lekelenmeyi az seviyede tutmakta. Ayrıca lazer tedavisinden sonra da yapmanız gereken bazı önlemler bulunmakta. Bunlar ise 3 hafta boyunca lazer yapılmış olan bölgeye güneş ışınlarından korunmak amacıyla güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bu kremler 50 faktör içerenleri tercih etmelisiniz. Lazer epilasyon zararları hakkında gerekli araştırma yapılmalıdır.

               Lazer epilasyonun yan etkileri olmadığını savunan uzmanlar ancak bazı durumlarda bir takım yan etkileri olduğunu savunmaktalar. Uygulama yapıldığı durumlar da işlemi yapan bazı kişilerin dikkatsiz ve özensiz davranası sonucun da ciltte kaşıntı, yanma hissi, şişme gibi bazı durumlarla karşılaşılabilmekte. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için lazer epilasyonu uygulayan kişileri iyice araştırıp bu konuda uzmanlıklarının araştırıldıktan sonra bu işlemi, yaptırmaya karar verilmeli.

               Lazer epilasyon yöntemi kadınlar kadar erkeklerin de tercih ettiği bir yöntemdir. Erkeklerin de tüm bölgelerine uygulanabilen bu yöntemin herhangi bir sakıncası ve zararı olmadığını belirtti uzmanlar. Sadece daha koyu tenli erkekler de sakal üzerin de yapılan çalışmalar da daha dikkat edilmesi gerekmekte. Çünkü bu alanda daha koyu tenli olan erkekler de ciltte lekelenme riski oldukça yüksek. Bu durumunun dışında herhangi bir sakıncası olmadığını vurgulayan uzmanlar erkeklerinde rahatlıkla kullanabilecekleri bir yöntem olduğunu vurgulamamaktadır.

               Kişilerin lazer epilasyondan en büyük çekinceleri arasın da olan lazer epilasyon yöntemi zararlı mı sorusu kişileri lazer epilasyondan uzaklaştıran bir soru. Ancak kişiler bu yöntemi uygulamadan önce iyice araştırıp bu konuda uzman kişilerden yardım almalıdırlar. Ancak bunun yanında uygulamayı yaptıran kişilere de çok fazla sorumluluk düşmektedir. Lazer epilasyonu yöntemi uygulayan kişiler ciltte intihabı bulunan kişiler bu yöntemi uygulatmamalıdırlar. Öncelikle iltihap tedavisi görüp iyileşme döneminden sonra lazer epilasyon yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca uçuk ve siğil egzama olan kişilerde bu yöntemi uygulatmaları sıkıntılı olabileceğinden bu yöntemi uygulamamalıdırlar. Normal de güneş ışınlarından alerjisi olan kişiler içinde zararlı olabilir. Aynı zamanda uzmanlarda ciltte güneş yanığı bulunan kişilere bu yöntemi uygulamamaktalar.  Lazer epilasyonu uygulaması için öncelikle bir uzmana danışılmalı ve uzmanın belirtiği şeyler uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.