VOB nedir, Vadeli Opsiyon Borsası nedir ?

               Ekonomide kullanılan bazı terimler vardır bazen anlamını bile bilmediğimiz terimler sayesinde bizden daha fazla bilgisi olan kişiler para kazanıp bu para sayesinde köşeyi dönebiliyor eğer sizlerde bu yöntemlerle para kazanmak istiyorsanız çünkü bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için önemli bir konuya değineceğiz VOB Yani Vadeli İşlem borsası nı tanıtacağız. Şimdi bu yazıyı okuduğunuzda hemen hemen herkesin aklında VOB nedir? VOB un açılımı nedir? Gibi sorular oluşmaya başlamıştır bu sorulara açıklık getirelim ve böylece sizleri bilgi sahibi yapalım.

               VOB demek Vadeli işlem Borsası demektir. VOB nedir? Diye soranlara açılımını söyleyebilirsiniz. Bu yöntem vadeli sözleşmelerin alınıp Vob Nedir, Vadeli Opsiyon Borsası Nedirsatılabildiği bir piyasadır ayrıca sunuda belirtmek gerekirse bu sözleşmelere türev araçlarda denilmektedir Ayrıca vadeli işlemler opsiyon borsası ülkemizde ilk defa 4 Şubat 2006 tarihinde İzmir’de işleme başlamıştır bu yöntemi anlattıktan sonra gelelim bir diğer mesele olan VOB yani Vadeli Opsiyon Borsası’nın nasıl çalıştığına yada diğer bir deyişle nasıl işlediğine işleyiş şöyle oluyor öncelikle bu yöntem çift taraflı bir kazanç sistemidir yani biraz daha açmak gerekirse para yatırdığınız ürünün yada hisselerin armasın ve azalmasından kazanç elde ediyorsunuz yalnız bunun için bir şart gerekiyor VOB den alım yaptığınızda Long hesap ya da diğer bir adıyla uzun hesap açmış oluyorsunuz ve bu sayede VOB a giriş yapıyorsunuz uzun pozisyon açıldıktan sonra eğer fiyat yükselirse kar ediyorsunuz ancak fiyat düşerse zarar ediyorsunuz . Gelgelelim bu sistem için hangi şartların gerekli olduğuna. Bu sistemle işlem yapabilmeniz için evvela VOB üyesi bir bankada veya VOB üyesi aracı bir firmada hesap açtırmanız lazım ancak elinizde hazır bulunan hisse senediniz ile birlikte aktif olarak işlem yapabiliyor olmanız aynı zamanda VOB da da işlem yapabileceğiniz anlamına gelmez tabiki bu işlemi yapabilmeniz için tüm bu işlemlerin haricinde Türev Araçlar Çerçeve Sözleşmesi adında bir sözleşme imzalamanız gerekiyor. Tabiki her kullanıcı gibi sizde bu sistemin avantajını sorguluyorsunuzdur illaki haklısınız

               Bu sistemin kullanıcıya avantajları nelerdir başlığı altında incelemek gerekirse. Bu sistem sayesinde para kazanmanız için piyasanın yalnızca artmasını beklemenize gerek yok fiyatlarınız düşse de doğru tahminle paranızı kazanabiliyorsunuz ayrıca bu işlemler sırasında hiçbir vergi ödememeniz ayrı bir güzellik getiriyor sizlere bir diğer konu büyük yatırımcı olmanız gerek duyulmadan küçük paralarla büyük yatırımlar yapabilir deyim yerindeyse büyük oynayabilirsiniz bu yöntemi insanlar genellikle 2 nedenden dolayı kullanır bunlardan birincisi tabiki korunma amacıdır ikinci yöntem ise elbette piyasanın mevcut durumunda dolayı meydana gelen iniş ve çıkışlardan kaynaklanan hareketlerden para kazanabilmektir VOB,  yani Vadeli Opsiyon Borsası nedir? Sorusuna açıklık getirmiştik daha önce bu kez de böyle bir yazı paylaşmak istedik umarız bu yazımızı dikkate alırsınız ve VOB yöntemini bu şekilde kullanmış olursunuz.


Bir önceki yazımız olan İmkb Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.